szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży BHP. Kurs BHP, który muszą ukończyć pracodawcy, jest skierowany także dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przeznaczone dla pracodawców oraz osób kierujących innymi pracownikami posiada okres ważności pięciu lat. Sam kurs BHP trwa minimum szesnaście godzin lekcyjnych, gdzie podczas szkolenia uczestnicy są zapoznawani z odpowiednią wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Jak każdy rodzaj szkolenia BHP, tak również szkolenie dla pracodawców kończy się specjalnym egzaminem dotyczącym wiedzy przyswojonej na kursie. Szkolenie BHP dla pracodawców oraz osób kierujących prawnikami jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów z branży BHP.
Dlaczego wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe
Wstępne szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników, którzy mają zaczynać pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien mieć na uwadze to, że za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ważnego wstępnego szkolenia BHP, może czekać go dotkliwa kara finansowa. Dlaczego posiadanie ważnego szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak istotne dla pracownika? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że obowiązek wstępnego szkolenia BHP wynika z przepisów prawnych. Ponadto pracownik podczas wstępnego szkolenia jest zapoznawany z podstawowymi zasadami BHP, nic więc dziwnego, że pracownik powinien być z nimi zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie. Posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala na zachowanie odpowiednich warunków w miejscu pracy i stosowanie się do zasad ogólnego bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Dokumentem, który potwierdza ukończenie szkolenia, jest karta wstępnego szkolenia BHP.
Czym jest Kodeks Pracy
Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Konsekwencje braku szkolenia BHP
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracowników oraz dla pracodawcy w danym zakładzie pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie wiele zobowiązań, których muszą przestrzegać. Jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy mogą grozić pracodawcy różne konsekwencje, o czym warto pamiętać. Konsekwencją braku szkolenia BHP może być nałożenie dotkliwej kary finansowej na pracodawcę, który dopuścił do wykonywania pracy osobę nieposiadającą odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadbanie o to, by każdy z pracowników posiadał ukończone szkolenie BHP leży więc w interesie pracodawcy, zarówno w celu uniknięcia kary, jak i w celu zadbania o bezpieczeństwo w firmie. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmują się specjalne firmy działające w branży BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez zespół doświadczonych specjalistów.