już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
Zlekceważenie szkoleń BHP może pociągnąć za
Szeroka oferta, najwyższa jakość i profesjonalne podejście.
Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy spoczywa na barkach pracodawcy. To on musi zorganizować wymagane przez Kodeks Pracy szkolenia, mające na celu zaznajomienie pracowników z niebezpieczeństwami, które mogą pojawić się w toku wykonywania codziennych obowiązków.
Celem szkoleń BHP jest zapoznanie całego personelu z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz higieny pracy. W czasie ich trwania pracodawcy oraz pracownicy zdobywają wiedzę na takie tematy, jak procedury przeciwpożarowe oraz pierwsza pomoc, która w nagłych sytuacjach może okazać się umiejętnością o kluczowym znaczeniu.
Szkolenia BHP i ppoż. są nie tylko ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale także wymogiem prawnym. Niedopełnienie tego obowiązku sprawia, iż w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia to pracodawca odpowiada za wszelkiego rodzaju szkody. Zlekceważenie szkoleń BHP może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, zarówno finansowe, jak i te natury prawnej.
Oszczędź sobie przyszłych kłopotów i zamów profesjonalne szkolenia BHP dla Twojej firmy.
Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą
Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy może zwykłym (lub niezwykłym) pracownikiem, na pewno powinieneś mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat ochrony ppoż oraz - co jeszcze ważniejsze - bezpieczeństwa i higieny pracy. Twoją wiedzę bardzo szybko powiększą specjalistyczne kursy, z których od czasu do czasu powinieneś oczywiście skorzystać. Szczególnie cenne okazują się szkolenia bhp. A oto, jak wygląda przykładowy ich wstęp.
Bo każde takie szkolenie rozpoczyna się właśnie wstępem. Jeżeli jesteś pracownikiem, na samym początku otrzymasz informację na temat twoich prac oraz obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie dowiesz się też, czym ogólnie zajmuje się twój szef, by następnie przejść do zapoznawania się z ewentualnymi zagrożeniami, na jakie możesz się natknąć w miejscu, w którym wykonujesz swoją pracę. Każde szkolenie BHP w pewnym stopniu związane jest również z tym, o czym mówi sama pierwsza pomoc. Osoba prowadząca szkolenie na pewno wytłumaczy ci bowiem, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i trudnościami.
Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania
Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.
A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.